ÖNERİLER

Dış Mekanda Düğün Fotoğrafı Çektirmek İsteyenler Nelere Dikkat Etmeli?

1. Dış mekanda düğün fotoğrafı çektirmek isteyenler ilk önce; "tüm günün hikayesinin anlatıldığı doğal anlardan oluşan fotoğrafların yer aldığı bir çekim mi yoksa doğal, tarihi ya da farklı bir mekanda bir dış çekim mi ?" diye, ne istediğine karar vermeli. 

2. Düğün fotoğrafı çektirmek isteyenler fotoğraf çekimine kısa bir süre ayırmamalı. İstanbul trafiği göz önünde bulundurularak minumum 3 4 saat ayırmalı. Mutlaka çıkabilecek aksilikleride baz alarak zaman ayırmalı. 

3. İmkanı olan varsa eğer düğün günü değilde harici bir günde fotoğraf çektirmeli. Düğün gününde çıkacak aksilikler ve stresten dolayı ortaya çıkacak gerginlik, fotoğraflarda negatif bir etki yaratabilir.

4. Fotoğrafçınızı seçerken; fotoğraflarında kullandığı aksesuarlara, fotoğrafların netliğine, fotoğraf  canlılığuna ve gelinliğin net bir şekilde görünüp görünmediğine dikkat edin. 

5. Düğün gününüz belli olur olmaz düğün fotoğrafçınızı aramaya başlamalı ve bulur bulmaz o günü size rezerve etmesini sağlamalısınız. Özellikle düğününüz haftasonu olacaksa, randevu alabileceğiniz tarihler düşündüğünüzden çok daha erken dolacaktır.

Düğün FotoğrafI İçin Altın Öneriler  

1. Fotoğraf çekimine giderken mutlaka stresten uzak olun. Özellikle düğün gününde çekim yaptıracaksanız, çekime giderken eğlenceli ve neşeli bir arkadaşınızı yanınızda götürün.

2. Çekime giderken eğlenme ve stres atma düşünesiyle gidin. İmkanı olan varsa düğün günü harici bir gün de çekim yapsın. 

3. Düğün çekimlerinde tamamen doğal olun. Özellikle damatlar fotoğraf çekimlerinde gergin olurlar. Bu gerginliği fotoğrafçıya yansıtabilirler. Bundan dolayı çekime giderken Gelin hanımlar Damatları yumuşatmaya çalışsın.

4. Verilmesi gereken her pozun Fotoğrafçı tarafından söylenmesini beklemeyin.. Kendinizi tamamen fotoğrafçıya bırakırsanız eğer ortaya doğal pozlardan çok yapmacık pozlar ortaya çıkacaktır.

5. Açık alanda çekim yapılırken mümkün olduğunca güneşin dik geldiği saatleri tercih etmeyin. Tercih ediyorsanızda gölgelikli alanlarda çekimi yapın. Fotoğraf çekimi için ideal saatler 16:00 – 19:00 arasıdır. Bu saatler arasında fotoğraflarınızı çektirmekte fayda vardır.

6. Daha önce hiç fotoğraf çektirmemiş çiftler çekime gitmeden önce mutlaka internet sitelerinden pozlara bakmalı. O pozlar üzerinde gerekirse damatla beraber prova yapmalı. 

Gelin Hanımlara Özel Öneriler

1.  Tesettürlü bir gelinseniz eğer Gelin Başınız göz kenarlarınızı kapatacak şekilde olmasın. Fotoğraf çekimlerinde yan taraftan fotoğraf çekildiğinde gözlere ışın gelmesi engellenebilir ve bu yüzden göz kısmı karanlık çekebilir. 

2. Gelinliğiniz kollarınızı yukarıya kadar kaldırabileceğiniz şekilde rahat ve geniş olsun.  Tüm gününüz eziyete dönebilir. Özellikle yaz aylarında ağır gelinlik seçmeniz size tüm gün eziyet olacaktır.

3. Tesettürlü değilseniz eğer mutlaka yanınızda saç spreyi bulundurmalısınız. Rüzgarın dağıttığı saçları düzeltmekte kullanabilirsiniz.

4. Çekime giderken özellikle damatlarla tartışmayın. Sonra o damatları güldürmek bayağı zamanımızı alıyor :) 

5. Fotoğraf çekimine; özellikle neşeli, eğlenceli ve sizi güldürebilcek arkadaşlarınızla çekime gidin. Teyze, hala, kaynana, anne, babanne gibi kişilerle gitmeyin :) 

6. Özellikle bu uyarımı dikkat almalısınız; Tesettürlü bir gelin minumum 3 saatte, açık bir gelin ise 2,5 saatte kuaförden çıkmaktadır. Kuaförlerin " sizi 1 saatte çıkartırım " gibi söylemlerine sakın kanmayın. 

7. Çekime giderken mutlaka yanınızda babet bulundurun. 

8. Fotoğraf çekimlerinde özellikle fotoğrafçının işine karışmayın. Fotoğrafçıların hiç sevmediği şeylerin başında gelir bu söylediğim :)

 

Takip ediniz İnstgram: Dugunfotografcisigokhan